ASM Andretti - Zabrze Helenka - O Nas

O Stacji

Amatorska Stacja Meteo "Andretti" swoje pierwsze dane zebrała latem 2007 roku. Jednak pierwsze dane w Internecie opublikowane zostały z końcem grudnia 2007 roku.
Był to okres dobierania odpowiedniego oprogramowania, które nie tylko pozwalałoby na gromadzenie i obróbkę danych ale również na ich udostępnianie. Niestety próby te zakończyły się utratą części zebranych już danych.
W pełni sprawna praca stacji rozpoczyna się w połowie stycznia 2008 roku. Sprzęt pomiarowy jaki służył wtedy na stacji to produkt firmy La Crosse Technology - WS3650 IT.
Po kilku tygodniach pomiarów i obserwacji stwierdziłem, że dane nie są w pełnie wiarygodne mimo starannego rozmieszczenia urządzeń pomiarowych. Celem mojej przygody z pogodą była rzetelna i wiarygodna baza danych pogodowych, dlatego nieustannie szukałem lepszego rozwiązania.
Moim marzeniem stało się narzędzie pomiarowe amerykańskiej firmy DAVIS, a po zapoznaniu się z ofertą wybrałem model o szerokich możliwościach, a kryjący się pod nazwą DAVIS Vintage Pro plus 6163.
Wraz z urządzeniem zaopatrzyłem się w urządzenie logujące dane z konsoli wraz z oprogramowaniem WeatherLink (PC) - DAVIS 6510USB
Aby zimą mierzyć ekwiwalent wody w opadach śniegu, zaopatrzyłem stację w podgrzewacz deszczomierza - DAVIS 7720
Tym sposobem od sierpnia 2008 roku stacja złożona z wymienionego ekwipunku, rozpoczęła dla mnie pracę.
W ciągu kolejnych miesięcy zoptymalizowane zostało położenie przyrządów pomiarowych, a pomocnym stał się zakup teleskopowego masztu antenowego. 8 metrowy maszt teleskopowy, który wyprodukowała niemiecka firma sprzętu wojskowego był doskonałym wyborem dla zamocowania stacji.
Niewątpliwą zaletą, jest możliwość szybkiego dostępu do stacji w warunkach gdy położenie masztu graniczy z cudem z uwagi na ograniczoną powierzchnię miejsca instalacji.

O Mieście

Zabrze, miasto położone w południowo zachodniej części Polski, na zachodzie województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu przemysłowego (GOP). Miasto na Wyżynie Katowickiej nad rzekami Kłodnicą i Bytomką w dorzeczu Odry.

Zabrze to miasto na prawach powiatu założone w XIII wieku, które prawa miejskie uzyskało 1 października 1922 roku. Jednak pierwsze wzmianki o dziejach z tego terenu pochodzą z 1243 roku.

Położenie: 50° 18' N - 18° 47' E

Powierzchnia: 80,47 km2

Mieszkańcy: 188 410

Gęstość zaludnienia: 2345 os/km2

Zabrze podzielone jest na 13 dzielnic i 4 osiedla: Biskupice, Os. Borsiga, Centrum Południe, Centrum Północ, Grzybowice, Helenka, Kończyce, Maciejów, Makoszowy, Mikulczyce, Pawłów, Rokitnica, Zaborze Południe, Zaborze Północ, Os. Janek, Os. M. Kopernika, Os. Młodego Górnika, Os. Skłodowskiej-Curie.

Położenie stacji

Stacja położnona jest

Mapka położenia stacji - dzięki google maps


Wyswietl wieksza mape

Dane geograficzne stacji:

Polska, woj. śląskie - Zabrze

Szerokość geograficzna: 50° 22' 33" N

Długość geograficzna: 18° 48' 27" E

Wysokość n.p.m.: 310 m

Od czasu pierwszej poważniejszej instalacji stacji pojawiły się kolejne zmiany. Z początkiem listopada stacja została przeniesiona na bardziej solidny i bezpieczny maszt. Maszt pochodzi od niemieckiego producenta sprzętu na potrzeby wojskowe. Ma 6 m wysokości i co ważne dla łatwej obsługi stacji, jest to maszt teleskopowy. Tym sposobem pomiar wiatru nie jest już obarczony uchybem z powodu dachu od strony zachodniej. Dach nie powiniej również już wpływać na wieczorny odczyt nasłonecznienia.

O Tej Stronie

Ta witryna jest wykonana na bazie projektu szablonu wykonanego przez CarterLake.org z przekładem na PHP przez Saratoga-Weather.org.
Specjalne podziękowania dla Kevin Reed z TNET Weather za jego pracę przy orginale Carterlake templates, i jego design dla głównych elementów PHP w zarządzaniu stroną.
Specjalne podziękowania dla Mike Challis z Long Beach WA za jego generator róży wiatrów, Przełącznik tematów i pomoc przy stylach CSS przy tworzeniu tych przykładowych stron.
Specjalne podziękowania kierujemy do Ken True z Saratoga-Weather.org za wykonany w AJAX ekran aktualnych warunków, pulpit i integrację z TNET Weather common PHP site design dla tej strony.

Podziękowania dla Andretti z ASM Andretti za polskie tłumaczenie plików kontrolnych.

Wzór ten bazuje na orginale z Utworzonym przez Haran.

Thermometer graphic courtesy of Bashewa Weather (addapted from Saratoga Weather)

This template is XHTML 1.0 compliant. Validate the XHTML and CSS of this page.